Könnyen fogyasztható a Múzeumok Őszi Fesztiválja Gyulán

Könnyen fogyasztható a Múzeumok Őszi Fesztiválja Gyulán

Minőségét megőrzi! mottóval kezdődik 2024. szeptember 30-án a 19. Múzeumok Őszi Fesztiválja országos programsorozat. A november 10-ig tartó kezdeményezéshez idén is csatlakoztak a gyulai kiállítóhelyek.

A 2024-es Múzeumok Őszi Fesztiválja a folyamatosan alakuló és az elmúlt években forradalmi változásokat megélő gasztronómiai kultúra összetett kérdéskörét, és ennek múzeumi vonatkozásait állítja középpontba.

A gyulai kiállítóhelyek Könnyen fogyasztható című eseménysora is a gasztronómia köré szerveződik. A cím kettős: egyfelől utal az őszi fesztivál témakörére, kifejezi azonban egyúttal a fürdőváros kiállítóhelyeinek a hétköznapokban is megjelenő szándékát a könnyen befogadható ismeretátadásról.

A gyulai események elsősorban a helytörténetre koncentrálnak, kóstolóval kiegészítve az elhangzó információkat. Nem egy ilyenen egykori ételek megízlelésére is lesz lehetőség. Van azonban olyan program is a kínálatban, amely az étel és az ember kapcsolatának talán legjelentősebb és legtöbbeket érintő mai problémájára reagál: az ételallergiára. Egy októberi rendezvény például a speciális étkezések fontosabb jellemzőivel ismerteti meg az érdeklődőket az Almásy-kastélyban, a gluténmentes táplálkozásról pedig külön is szól majd egy rendezvény ugyanott. Szintén a kastélyban az életünk minőségére, teljesítőképességünkre, mentális egészségünkre kiható egészséges étkezésről is lesz receptajánló előadás.

A Múzeumok Őszi Fesztiválja Gyulán az országos kezdést egy nappal megelőzve indul; szeptember 29-én, Mihály napon ugyanis az Almásy-kastély Munkácsy: a sikersztori című időszaki kiállításához kapcsolódva rendeznek tematikus tárlatvezetést többek között arról: milyen témákat szeretett festeni, hogyan alkotott, kik voltak a barátai és szerelmei, és mik a kedvenc ételei a festőfejedelemnek.

A gyulai múzeumi szakemberek gondoltak a pedagógusokra is. Élményprogramok a tanteremben és az osztálykirándulásokon címmel múzeumpedagógiai programkínálatukat mutatják be, hogy segítséget nyújtsanak, miként építhetik be munkájukba akár online is elérhető szolgáltatásainkat, illetve hogyan teszik élménytelivé és ezzel felejthetetlenné a nálunk tett osztálykirándulást. Mivel online eseményről van szó, ahhoz az ország bármely pontjáról csatlakozhatnak a pedagógusok.

MÚZEUMOK ŐSZI FESZTIVÁLJA 2024

Könnyen fogyasztható

szeptember 30. – november 10.

Szeptember 29. (vasárnap) 11.00

MUNKÁCSY fesztelen

Elsötétednek a festményei, asztalosinas volt és van egy alkotása az Országházban is. Ezeket mindenki tudja.

Minket az is érdekel Munkácsy Mihályról, hogy milyen témákat szeretett festeni, hogyan alkotott, kik voltak a barátai és szerelmei, és mik a kedvenc ételei. Mihály napon, a névnaphoz talán jobban illeszkedve, a hangoskodás helyett inkább a legszemélyesebb infók átadását választottuk köszöntésül.

Munkácsy-kiállításunk Mihály-napi tematikus tárlatvezetése után megkóstolhatjátok az aszpikos tojást, a festő egyik kedvencét is.

A program Munkácsy: a sikersztori című időszaki kiállításunk kísérő rendezvénye.

Részvétel: belépőjeggyel

Helyszín: Almásy-kastély

Október 5. (szombat) 10.15

Finomságok a Ladics-házban (szobaszínház)

A program során megismerkedhetnek az érdeklődők a 19. században a polgárság körében népszerű ételekkel és ételkészítési szokásokkal, a háztartás vezetésével. Ladics Lászlóné háztartási naplójában szereplő habtorta az előadás után megkóstolható.

Belépőjegy: 2600 Ft/fő

Helyszín: Ladics-ház

Október 5. (szombat) 15.00

Édes élet – kis gyulai cukrászattörténet

Jók vagyunk várban és fürdőben, gazdag a város történelme is. Bár kevesebbet tudunk róla, nincs azonban szégyenkezni valónk cukrászdák és cukrászdinasztiák tekintetében sem. Most pótoljuk a hiányosságot: édességek és érdekességek szóban, képekben és ízben. Bebizonyítjuk, hogy az ország harmadik legrégebbi cukrászüzletén túl is volt (és van) cukrászélet Gyulán.

A sok elméletet követően pedig az Erkel-tortával tartunk gyakorlati bemutatót.

Belépőjegy: 2000 Ft/fő

Helyszín: Erkel Ferenc Emlékház

Október 5. (szombat) 16.00

Finom falatok világa

Hol elképeszteni, hol megijeszteni, hol szórakoztatni fogunk a barokk korban kezdődő gasztrotörténeti időutazásunkkal. A programon ugyanis arról hallhatsz, hogy milyen különleges alapanyagokat és hogyan használtak fel az ételek elkészítéséhez a kastélyban, s azokból végül mi került az asztalra. Megszámoljuk, hány fogásból állt az étkezés és belepillantunk egy korabeli szakácskönyvbe is. Az időutazókkal a különböző korokban használt sütő- és főzőedényeket is megismertetjük. A nemesek által fogyasztott és népszerű finomságok látványosan megelevenedő világát még vonzóbbá teszi a heróka (ismertebb nevén a csörögefánk) kóstolása.

Belépőjegy: 1900 Ft/fő

Helyszín: Almásy-kastély

Október 11. (péntek) 15.00

Gyulai gasztroséta

A kultúr- és hadtörténet mellett gasztrotörténeti helyszínei is vannak Gyulának a több mint százéves Százéves Cukrászdával, Gyula régi éttermével, a híres gyulai kolbász központi épületével, vagy a Stéberl-házzal. A Ladics-háztól a Ladics-házig tartó kört uzsonnával egészítjük ki.

Belépőjegy: 1600 Ft/fő

Gyülekező: Ladics-ház

Október 12. (szombat) 10.15

Ételed a gyógyszered

A speciális étkezések fontosabb jellemzőivel ismertet meg dietetikusunk. Egyre többen érzékenyek az ételek különböző összetevőire, úgyhogy biztosan népszerű lesz a cukor-, glutén-, tej-, laktózmentes diétákkal és a különféle mintaétrendekkel foglalkozó előadás.

A részvétel díjtalan.

Helyszín: Almásy-kastély

Október 12. (szombat) 12.00

Megesszük a kiállítást

A Kohán Képtár a vizuális élmények helyszíne. Ezen az eseményen szobrokat állítunk ki, amelyek azonban kivételesen több érzékszervünkre is hatnak: nézzük, szagoljuk és kóstoljuk is majd azokat. Mindegy, hogy a vizualitás vagy a gasztronómia vonz inkább, az ehető kiállítás mindenképp különleges élményt nyújt.

Belépőjegy: 1800 Ft/fő

Helyszín: Kohán Képtár

Október 12. (szombat) 15.00

Hasba magyar!

A fülünk helyett ezúttal a gyomrunk után indulunk felfedezni a nemzetet a zene házában. Nemcsak a muzsikában léteznek ugyanis magyar sajátosságok, hanem a gasztronómiában is. Számba (szádba, szánkba) vesszük, milyen hagyományos magyar ételek léteznek, és melyek azok, amelyeket elsősorban csak mi fogyasztunk.

Kóstolni a rétest választottuk a sok közül.

Belépőjegy: 2000 Ft/fő

Helyszín: Erkel Ferenc Emlékház

Október 13. (vasárnap) 11.00

Látványkonyha a várban

Nemcsak vitézei, kovácsa és solymásza van a gyulai várnak, de egy hatalmas kemencéje is, amely a 18. század óta szolgálja ki a várnépet. Ezen a napon ismét felfűtjük, hogy megmutassuk, hogyan használták eleink, és megismerkedhess a sütési folyamattal is. Garantáljuk az élményt, ahogyan a kóstolót is.

Részvétel: várbelépővel.

Helyszín: Gyulai Vár

Október 18. (péntek) 15.00

Élményprogramok a tanteremben és az osztálykirándulásokon

A gyulai kiállítóhelyek mára egyértelműen az élményszerű tudásátadásra rendezkedtek be. Persze ez nem pusztán az egyedi látogatók esetében igaz, garanciát vállalunk a hozzánk érkező közösségek látványos és izgalmas edukációjára is.

Ezen az eseményen kiállítóhelyeink múzeumpedagógiai programkínálatát mutatjuk be, közösen is gondolkodva akár a pedagógusokkal, hogyan építhetik be munkájukba (akár online is elérhető) szolgáltatásainkat. Segítséget nyújtunk az osztálykirándulást szervezőknek is azzal, hogy tájékoztatást adunk, miként tesszük élménytelivé és ezzel felejthetetlenné a nálunk tett látogatást. Két múzeumpedagógusunk természetesen a párbeszédet is örömmel vállalja az érdeklődőkkel, akik – az online eseménynek köszönhetően – az ország bármely pontjáról csatlakozhatnak kezdeményezésünkhöz.

A részvétel díjtalan, de e-mail cím megadásával előzetes jelentkezéshez kötött.

Regisztráció: info@gyulakult.hu.

Október 18. (szombat) 18.00

Vitézek vacsorája

A történelmet fogod megkóstolni, ha a vár vitézeivel töltöd ezt a néhány fertályórát. Szablyavívás bemutatójukat követően megízlelheted a vacsorájukat, amelyet finom borok és gyümölcsökből vagy gyógynövényből készült frissítők fűszereznek.

Előzetes regisztrációhoz kötött! Jelentkezés: az Almásy-kastély ajándékboltjában vagy a +36 66 650 218 telefonszámon.

Belépőjegy: 4700 Ft/fő

Helyszín: Gyulai Vár

Október 19. (szombat) 15.00

Gyulai gasztrománia

Mondd, hogy gyulai, és jön a válasz: vár, fürdő, kastély, kolbász. Azt tehát tudjuk, hogy híres a gyulai kolbász; de vajon azt is, hogy mióta, minek és kiknek köszönhetően? És mi a helyzet a többi gyulai gasztronómiai hagyománnyal? A méltán híres gyulai kolbász kóstolásával ízesítjük az előadást.

Belépőjegy: 2000 Ft/fő

Helyszín: Erkel Ferenc Emlékház

Október 20. (vasárnap) 11.00

Hódítók csemegéje

Gyulán 129 évet töltöttek az oszmánok, olyan jó volna tudni, milyen ételeket ettek. Mit szólnál, ha elárulnánk, hogy egyiket-másikat te magad is fogyasztod még? Érdekességeket hallhatsz, jellegzetes csemegéket kóstolhatsz az oszmán-török gasztronómiából ezen az előadásunkon.

Belépőjegy: 3200 Ft/fő

Helyszín: Gyulai Vár

Október 26. (szombat) 10.00

Gluténmentesen is finomat!

Büntetésként, örökös lemondásként kell leélniük az életüket a gluténérzékenyeknek? Annyi mindenre van már válasza a tudománynak és a gasztronómiának, miért épp erre ne lenne? Gasztronómiai programunkon a gluténmentes diétát jól ismerő séf vezetésével bizonyítjuk: gluténmentes alapanyagokból is lehetséges finom ételeket készíteni.

Előzetes regisztrációhoz kötött! Jelentkezés: az Almásy-kastély ajándékboltjában vagy a +36 66 650 218 telefonszámon.

Belépőjegy: 600 Ft/fő

Helyszín: Almásy-kastély

Október 27. (vasárnap) 11.00

A középkor asztalánál

Az ismeretlensége ellenére (vagy épp annak okán) oly izgalmas középkori gasztronómia a támája ennek a programunknak. Tudjuk, hogy érdekel: miket ettek és milyen ételeket szerettek akkoriban, vagy hogy milyen fűszereket használtak. Az ételek elkészítése és a tartósítás titkainak felfedése után még az is kiderülhet: létezett gasztronómia a középkorban is. Az előadáson középkorban kedvelt finomság kóstolásával teheted próbára a bátorságodat.

Belépőjegy: 3200 Ft/fő

Helyszín: Gyulai Vár

November 9. (szombat) 15.00

Magyar Tudomány Napja

Jót enni = jól lenni

Az egészséges étkezés kihat az életünk minőségére, teljesítőképességünkre, mentális egészségünkre.  Nemcsak elméletben adunk válaszokat arra, hogy milyen ételek járulnak hozzá a jó egészségi állapothoz, és hogy milyen ételkészítési technikákkal készítsük el azokat, egészséges finomságok receptjeivel is segítjük, hogy egészségesebb légy.

A részvétel díjtalan.

Helyszín: Almásy-kastély

Vélemény, hozzászólás?

Translate »