Egészen apró cselekedetekkel is balszerencsét zúdíthatunk a nyakunkba.
Az újévi fogadalmak, kötelező bulizás, lencse evés és a tűzijátékok körüli feloldhatatlan viták mellett a szilveszter szó hallatán számos képzettársításunk lehet, és ha hiszünk a babonákban, vagy épp megszokásból, ártani nem árthat alapon tartjuk magunkat hozzájuk, egész listára elég tevékenységet írhatunk össze, amelyek elvégzését ilyenkor bölcsebb mellőzni.
Ahogy a 168.hu is írja, ha megtesszük a szükséges előkészületeket, probléma nélkül követhetjük az elsőre talán kivitelezhetetlennek tűnő népszokásokat. Az óév lezárásával együtt a többség szeretne minél kevesebb elvarratlan szálat és feladatot hagyni a következő esztendőre, legyen szó a lelki életünkről vagy egyszerű, hétköznapi tevékenységekről. Alább felsoroljuk, mit ne tegyünk december 31-én, hogy a lehető legszerencsésebben köszöntsük 2025-öt.
A babonák szerint az év utolsó napján tilos
- mosni,
- a szárítón hagyni a ruhákat,
- pénzt kölcsönkérni és kölcsönadni,
- pénzt költeni,
- felújítást végezni,
- csirkét, halat vagy vadat enni,
- kiüríteni a hűtőt.
És Emiatt csókolják meg egymást a párok szilveszter éjfélkor! Hagyománynak mondhatni, hogy mikor szilveszterkor éjfélt üt az óra, a párok tagjai megcsókolják egymást. De honnan jön ez?
A Mirror szerint a német és az angol folklórnak is a része, ősi kultúrákból, babonákból ered, miszerint az első ember, akivel ilyenkor összeakad az ember, az meghatározza, hogy jó vagy rossz évünk lesz. Vagyis, az éjfélkor elcsattant csók miatt egész évben erős marad a kapcsolatunk.
A GQ egy másik eredetről ír, ők egészen az ókori rómaiakig tekintenek vissza, akik decemberben ünnepelték meg a szaturnáliát (a keresztényég előtti „karácsonyt”), ami nagy lakomákat, ivászatot és – nem mellesleg – orgiákat jelentett. Így az is lehet, hogy a csók ennek az ókori hagyománynak az enyhébb változata.
Tulajdonképpen ez a december 31-i hagyomány csoda, ha nem lenne már, mert a brit lap arról is ír, hogy a reneszánsz korában is létezett. Akkor szerte Európában álarcos bálokat rendeztek szilveszterkor, éjfélkor pedig levették a maszkjukat, és megcsókolták egymást, hogy így tisztítsák meg egymást az ördögtől, így tiszta lappal indíthatták az új évet, írta Joanne Wannan a Kisstory: A Sweet and Sexy Look at the History of Kissing című könyvében.
A skótok a szilveszterén, a Hogmanay-en az a hagyomány, hogy nemcsak egy embert, hanem mindenkit megcsókolnak, akikkel egy teremben tartózkodnak éjfélkor.
Természetesen még ezernyi hiedelem, babona és hagyomány kapcsolódik az új évhez, és akkor a „fogadalmak” véget nem érő listájáról még említést sem tettünk…. Bárhogy is, minden Kedves Olvasónknak nagyon Boldog Új Esztendőt kívánunk!
Forrás: 24.hu